workshop

zvolte pouze v případě, že účastníci budou aktivně zapojeni

Chytrá domácnost s Microbitem: Průzkum světa IoT a senzorů (čtvrtek)

Připojte se k nám na interaktivní workshop, kde se budeme věnovat světu Internetu věcí (IoT) pomocí Micro:bitu a inovativního edukačního kitu "Chytrý domeček". Tento workshop je určen pro začátečníky a mírně pokročilé, kteří mají zájem o pochopení, jak lze jednoduché mikrokontroléry využít pro inteligentní domácí aplikace.

Hlavní body Workshopu

Zahradničení s microbitem a vlastní mobilní aplikací

Pomocí internetu věcí (IoT) mohou studenti shromažďovat a analyzovat data z reálného světa k řešení různých problémů. V dnešní době lze téměř každé elektronické zařízení nějakým způsobem připojit k internetu. Z tohoto důvodu je důležité pochopit, jak se data mohou přesouvat dovnitř a ven z těchto zařízení. Ve školním prostředí může být takovým zařízením microbit obsahující celou řadu čidel. A jak lépe pochopit princip internetu věcí než pomocí vlastní mobilní aplikace, kterou si studenti sami naprogramují?

Vytvořte si vlastní mobilní aplikaci s prvky AI

Umělá inteligence (AI) je součástí výpočetní techniky od 50. let 20. století. Ale teprve od roku 2000 byly systémy umělé inteligence schopny provádět užitečné úkoly, jako je klasifikace obrázků nebo porozumění mluvené řeči. A teprve nedávno strojové učení pokročilo do takové míry, že na chytrých telefonech a tabletech dostupných studentům lze provádět výpočty umělé inteligence. Díky MIT App Inventoru mohou i začínající studenti vytvářet jednoduché aplikace umělé inteligence. Jednu takovou si na workshopu vytvoříme.

Chytrá domácnost s Microbitem: Průzkum světa IoT a senzorů (středa)

Připojte se k nám na interaktivní workshop, kde se budeme věnovat světu Internetu věcí (IoT) pomocí Micro:bitu a inovativního edukačního kitu "Chytrý domeček". Tento workshop je určen pro začátečníky a mírně pokročilé, kteří mají zájem o pochopení, jak lze jednoduché mikrokontroléry využít pro inteligentní domácí aplikace.

Hlavní body Workshopu

AI JAKO POMOCNÍK PŘI PŘÍPRAVĚ HODIN

Zastánci využívání AI ve škole často tvrdí, že AI učitelům může ušetřit čas při přípravě hodin. Pojďme se tomuto tvrzení podívat na zoubek. Projdeme si několik scénářů, jak AI může pomoci při přípravě hodiny. Vyzkoušíme si volně dostupné chatboty i specializované aplikace. Vše prakticky. V závěrečné diskuzi si společně vyhodnotíme, co nám experiment ukázal a zda tomuto tvrzení lze věřit. Opravdu dokáže AI pomoci při přípravě hodin? Nebo je stále rychlejší či spolehlivější, když si to vymyslíme sami?  Workshop je vhodný pro učitele, kteří s AI teprve začínají. 

GULAG XR - ROZŠÍŘENÁ+VIRTUÁLNÍ REALITA A AI VE VÝUCE MODERNÍCH DĚJIN

Zveme na workshop o programu GulagXR, který netradiční formou přibližuje žákům a studentům málo známou, leč důležitou kapitolu novodobých českých dějin – sovětské represe. Autoři programu čerpají z vlastního historického a archeologického bádání a jeho výsledky pak s pomocí moderních technologií, jako jsou virtuální či rozšířená realita, komiks a poutavé vyprávění skutečných osudů, přinášejí do tříd. Během workshopu si vyzkoušíte různé formy výuky a projdete si jednotlivé části programu GulagXR z pohledu žáka, včetně virtuální reality, rozšířené reality a umělé inteligence.

Jak nasadit microbit ve výuce s využitím AI (2. běh)

Microbit umožňuje zvládnout efektivně a hravě výuku základů programování. Dá se ale využít dokonce i na pokročilejší práci s AI.

Na workshopu si ukážeme, jak microbit nasadit v úlohách s využitím umělé inteligence AI. Budeme tvořit jednoduché příklady s chytrou AI chytrou kamerou pro microbit.

Použití AI ve výuce jazyků

V rámci workshopu se účastníci seznámí se způsoby, jak prakticky využít textové a obrazové generátory ve výuce jazyků. Ukážeme a vyzkoušíme si několik aktivit, jak organicky propojit nástroje AI s učební procesem. Workshop je tedy primárně vhodný pro učitele jazyků, ale při troše kreativity půjdou určitě některé představené aktivity použít i v jiných předmětech.

Kybernetická bezpečnost školy s IT guru a lektory NPI ČR

Představíme Vám data z prvního roku realizace IT auditů ve školách, které NPI ČR nabízí zdarma v rámci podpory z Národního plánu obnovy. Také bude představen plánovaný obsah vzdělávání pro celé sborovny, kdy lektoři NPI ČR procházejí s učiteli, preventistou, vedením školy, ICT koordinátory a dalšími pedagogickými pracovníky různé kazuistiky z dětského světa, kde zásadní roli hrálo nepoučené chování uživatelů (žáků, učitelů i rodičů). Přijďte si domluvit konzultaci s IT guru pro svou školu a realizaci IT auditu. Získejte povědomí o možnostech lektorů a konzultantů do Vaší sborovny. 

Šablony OPJAK podporují ICT a potřebují podporu ICT

Projekty zjednodušeného vykazování (nyní šablony OPJAK) ve svých výzvách nabízí možnost významněji podpořit ICT ve školách a školských zařízeních (MŠ, ZŠ, SŠ, . ŠD/ŠK, ZUŠ a SVČ). V rámci workshopu si ukážeme všechny tyto možnosti a propojíme je s aktuálními informacemi z MŠMT (včetně avíza nových výzev). Následně si představíme a prakticky vyzkoušíme digitální nástroje, které nám mohou ve škole usnadnit realizaci projektu, a to včetně povinného výkaznictví. Zaměříme se na povinné výstupy, které jsou součástí závěrečné zprávy o realizaci.