článek do sborníku

VBA jako nástroj tvorby vlastních funkcí pro zkvalitnění výstupu v MS Excel

V prostředí MS Excel se data, čas od času, importují ze souboru s jiným datovým formátem (txt, csv) do výchozího formátu sešitu aplikace MS Excel (xlsx). Může však nastat situace, kdy díky nekonzistentnímu importu dat vznikne problém, který může mít pro uživatele fatální následky. Problém spočívá v tom, že některá data mohou mít v importovaném souboru jiný datový formát, než je očekáván na výstupu. Interní funkce MS Excel pro matematické operace v některých případech ignorují hodnoty buněk, které nejsou číselné a do výpočtu funkce, prostřednictvím svých argumentů,  nevstupují.

RVP a kybernetická bezpečnost

Na základě zkušeností z přednášek, realizovaných v celé řadě škol a institucí se domníváme, že navrhovaná změna, kdy je informatické myšlení uvažováno jako hlavní náplň samostatného předmětu, ani zdaleka nepokrývá všechny potřeby současné společnosti. Není dost dobře možné vyloučit výše uvedené problémy z výuky a nechat jejich probrání na „náhodě“.

MoleGraph – levný školní měřicí systém z Arduina

Již řadu let se nám na školách zabydlují různé školní měřicí systémy. Především v přírodních vědách hrají důležitou roli. Dlouhodobě se zaměřujeme na práci s těmito systémy, např. od firem NeuLog, PASCO, Vernier a dalších, a to jak ve vlastní výuce žáků na ZŠ a SŠ, tak v rámci DVPP školení učitelů. S nástupem trendu podpory Průmyslu 4.0, a tím pádem většího zaměření na polytechnickou výchovu, dostává práce se školními měřicími systémy další rozměr.