Pište hudbu v notačním editoru Musescore

V rámci tohoto workshopu se seznámíme se základní funkcionalitou notačního editoru Musescore, který je tím nejlepším, co open source v dané oblasti nabízí. Zároveň tento editor je do velké míry nahradit komerční notační editory jako Sibelius nebo Finale. Jeho velkou výhodou je to, že tento program je ke stažení a používání zdarma, a to jak pro výukové, tak komerční účely. Výborně se hodí všude tam, kde chcete mít možnost takový program používat bez toho, aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy. Bude-li jej používat ve výuce, Vy i Vaši žáci jej zároveň budetete moci používat doma bez jakýchkoliv omezení.

Během workshopu si ukážeme:

• zvolit si typ partitury, přídávat a odebírat jednotlivé hlasy
  • vkládat a mazat předznamenání, tempo, noty, pomlky a další výrazové poznámky
  • používat různé druhy vkládání not (klávesnice, virtuální klávesnice, MIDI klávesnice)
  • importovat MIDI soubory a exportovat zápis do MIDI, WAV, PDF a dalších formátů.
  • exportovat a tisknout partituru nebo jednotlivé hlasy
  • používat vlastní hudební fonty (sf2)

Po skončení workshopu by posluchači měli být schopní mít základní znalosti k tomu, aby mohli začít pracovat v Musescore.

Instrukce BYOD
Pokud si přinesete vlastní notebook, nainstalujte si editor Musescore (https://musescore.org/cs).