Gramotnosti.pro život - jsme vaším rozcestníkem při zapojování čtenářské, matematické nebo digitální gramotnosti do vaší výuky napříč obory

gramotnosti

NPI ČR realizuje systémový projekt Podpora práce učitelů v rámci operačního programu OP VVV. Cílem projektu je přinášet inovace do vzdělávání a budovat kapacity škol a jejich učitelů. Zabývá se klíčovým tématem rozvoje gramotností v praxi MŠ a ZŠ napříč předměty a aktivitami s dětmi a žáky. Učitelům nabízí mj. články, kterými se mohou pro svou výuku ve školách inspirovat.  Projekt na tematickém webu Gramotnosti.pro život ukazuje nový pohled na vzdělávání a dává tipy, jak gramotnosti rozvíjet napříč aktivitami, školními projekty a vyučovacími předměty. Projekt podporuje sdílení praxe mezi učiteli používáním otevřených vzdělávacích zdrojů ve výuce. Podporuje rozvoj reflektivní praxe ve školách. Více o projektu najdete na www.ppuc.cz . Projekt realizuje odborné panely na základní gramotnosti (sledujte termíny na www.gramotnosti.pro, aktuálně 2/10 k digitální gramotnosti), také připravuje na podzim sérii 11 společenství praxe, setkávání online/offline učitelů nad konkrétními vzdělávacími oblastmi a inovacemi ve vzdělávání (sledujte terminy na https://gramotnosti.pro/spolecenstvipraxe).

mapa

Projekt od 8. září 2020 sbírá do Mapy gramotností náměty na organizace v ČR, ve kterých jsou podporováni učitelé MŠ a ZŠ v rozvíjení digitální, čtenářské nebo matematické gramotnosti. Může se jednat o základní nebo mateřské školy, knihovny a další organizace. Pomozte nám s mapováním a nominujte i Vy školu nebo organizaci do naší mapy gramotností. Mapa bude zveřejněna na online diskusní akci “Gramotnosti ve vzdělávání v době korony/aviru” dne 8. října (15:00-16:30), přihlašovat se můžete na ppuc@npicr.cz.

Krátký text, nominační formulář a náhled Mapy gramotností najdete v blogovém příspěvku na adrese http://gramotnosti.blogy.rvp.cz/2020/09/08/mezinarodni-den-gramotnosti-prinasi-mapu-gramotnosti-v-cr/

ema

Projekt provozuje na Metodickém portálu RVP.CZ reputační systém EMA (Elektronické materiály). Jedná se o agregátor digitálních vzdělávacích materiálů, které můžete jednoduše najít a vzít s sebou do výuky. Materiál po skončení hodiny můžete ohodnotit a dát tak kolegům zpětnou vazbu. V systému jsou materiály z celého Metodického portálu RVP.CZ, ale také od desítky partnerských organizací, které vzdělávací zdroje přímo do hodin nabízejí (např. Khanova škola, ČT EDU a další partneři. Emu najdete na www.ema.rvp.cz

petiminutovky