2021

Raz-dva-tři! Rozjeďte novou informatiku na prvním stupni s VEX 123

Novinka VEX 123 je ideální pro seznámení s algoritmizací a kódováním nejen na první stupeň ZŠ, ale je vytvořený pro děti už od 4 let. Svou jednoduchostí si rychle získá učitele i děti. A nemusíte ani používat počítač. "Puky" malé děti baví, mohou pohyby robota jednoduše nastavit jen pomocí tlačítek, ale v pohodě s nimi pracují i starší žáci, kteří již můžou programovat pomocí aplikace VEXcode. V rámci tohoto workshopu si vyzkoušíte připravené aktivity, které můžete používat přímo ve výuce.

Profil Učitel21 a digitální kompetence učitelů

Víte, které digitální kompetence vám mohou pomoci při práce ve škole? Představíme vám Profil Učitel21 (je součástí Metodického portálu RVP.CZ), nástroj pro mapování digitálních kompetencí učitelů, založený na Evropském rámci digitálních kompetencí DigCompEdu. Jak si "změřit" úroveň vlastních digitálních kompetencí, jak si naplánovat, na co se soustředit. Kde najít informační zdroje pro rozvoj digitálních kompetencí.

Katalog EMA - hledejte úsporně

Nemusíte pracně prohledávat desítky webových stránek, abyste našli něco nového do výuky nebo zajímavou aplikaci. V Katalogu EMA (je součástí Metodického portálu RVP.CZ) najdete volně dostupné materiály do výuky, informace a náměty pro učitele, které nabízejí partneři katalogu na svých webech. Hledejte z jednoho místa, objevujte zajímavé projekty i skryté poklady a inspirujte se. Ohodnoťte materiály, které ve třídách dobře fungují nebo které vás zaujaly.

Metodický portál RVP.CZ nově

Premiérové představení nového Metodického portálu RVP.CZ. Ukážeme si novou přehlednější strukturu portálu, jak snadno a rychle najít výborné materiály do výuky nebo zajímavé články pro učitele a jak si je uložit, abychom je už nikdy nemuseli hledat.

Zeptáme se vás, co nejvíce na internetu hledáte a co vám chybí. Jak si udržujete svou profesní "kondici"? V čem vám mohou pomoci internetové portály? Jak by měl vypadat ideální portál pro učitele, co byste tam chtěli najít, koho potkávat?

CODE WEEK JAKO SOUČÁST NOVÉ INFORMATIKY

Centrum gramotností LAmeet Lanškroun by vám chtělo představit svoji činnost se zaměřením na evropský týden programování CODE WEEK. Těm z vás, kteří o CODE WEEKu nikdy neslyšeli, přinášíme hotové výukové materiály, se kterými si můžete vyzkoušet aktivity napříč celou základní školou. Pokud nemáte ještě žádnou z robotických pomůcek nevadí, naše materiály s tím počítají a s žáky pracují mimo počítačové učebny. Vy, co jste již CODE WEEK organizovali, přijďte s námi diskutovat o jeho benefitech.

Robotika s VEX od MŠ po SŠ

Hledáte vhodné robotické stavebnice pro vaší školu? Seznámíme vás s řešením od jednoho výrobce, kde mohou žáci postupně plynule přecházet od úplných začátků se základním robotem VEX 123, přes jednoduchou robotickou stavebnici VEX GO, na složitější stavebnice VEX IQ, VEX V5 až po nejnovější V5 Workcell - stavebnici robotické ruky s více než dvěma tisíci konstrukčními díly. Všechny stavebnice se mohou programovat ve stejném prostředí Scratch, což je obrovskou výhodou jak pro žáky, tak i pro vyučující.

Jak s ‘novou informatikou’ začít?

Mění se obsah v oblasti informatiky a zavádí se nová klíčová kompetence – digitální. My vám pomůžeme zorientovat se v celé této problematice. Co tyto změny znamenají pro školy i pro pedagogy? A především: jak můžete ve škole začít a novou informatiku do výuky jednoduše zařadit? Uvidíte, že robotika ve školách má smysl a že se jí nemusíte bát. Ukážeme vám, kde hledat podporu ve vašich začátcích, jaké jsou dostupné podpůrné materiály, praktické tipy i konkrétní příklady, jak na to. Nejste v tom sami.

ECDL ve školní praxi

Přednáška se bude zabývat praktickými zkušenostmi s mnohaletým využíváním mezinárodního konceptu ECDL/ICDL při vzdělávání ve všech oborech na naší škole. Zaměříme se na bezpečné používání informačních technologií (Modul M12 – IT Security), základy informatického myšlení a programování (Modul M16 – Computing) a na nejnovější vzdělávací a certifikační profil ECDL pro technicky orientované střední školy „COMPUTE & CODE“.