Základy programování s Ozoboty (bez barevných fix!)

Jsem celoživotní programátor, několik posledních let programování i učím (teď již) na čtyřech středních školách, v jednom DDM a na akcích pro studenty, jako jsou Objevitelské soboty pořádané Centrem pro talentovanou mládež či WeCanCode pořádané při Unicorn College.

Ozoboti a jejich vývojové prostředí OzoBlockly jsou jednou z nejnázornějších pomůcek pro pochopení základních principů programování. Těmito principy, se kterými neustále operují i profesionální programátoři, jsou posloupnosti příkazů, cykly, podmínky, práce s proměnnými a práce s funkcemi. Na jednoduchých drahách (bez barevných kódů či jejich vybarvování) studenti postupně použijí každý z těchto principů a následně i jejich kombinaci. Mám ověřeno, že studenti pak nemají problém přejít na programování jednoduchých her ve Scratchi, což je velmi baví. A plynule pak přecházejí např. na programování webových stránek v JavaScriptu a později i webových aplikací v Node.js.