Hrajeme si s jazykovými korpusy nejen při výuce češtiny

Prakticky zaměřený workshop věnující se tématu využití jazykových korpusů nejen při výuce češtiny. Na začátku workshopu si povíme, co to jazykový korpus je, čím je jeho využívání při výuce jazyků inovativní a jak se práce s ním liší od vyhledávání textů v běžných internetových vyhledávačích. Zjistíte, že korpusová cvičení mají mnoho výhod: vycházejí ze skutečného jazykového úzu, jsou pro žáky atraktivní, umožňují o jazyce přemýšlet jinak a především jsou v souladu s nejnovějšími trendy ve výuce, tzv. DDL (data-driven learning). Konkrétně se pak budeme věnovat práci s Českým národním korpusem. Sami si zkusíte řešit úkoly, zadávat dotazy a vymýšlet vlastní cvičení. Získané dovednosti využijete jak při přípravách na hodiny, tak během výuky. Workshop je určen pro začátečníky i mírně pokročilé a rádi mezi sebou uvítáme nejen učitele jazyků.