Digitální technologie – popelka nové informatiky

Nová informatika staví na čtyřech okruzích, z nichž snad nejméně se diskutuje o „digitálních technologiích“. Často se říká, že „digitální technologie už se učily dřív“, a tak vlastně nejsou „nové“. Tento okruh se navíc plete s digitálními kompetencemi.

Okruh přitom pokrývá důležitá témata, která nabyla na významu teprve nedávno, jako jsou principy fungování internetu a sociálních sítí nebo prediktivní algoritmy umělé inteligence. Nové výzkumy zároveň naznačují, že tradiční frontální výuka pro tato témata nemusí fungovat dobře.

Přednáška okruh představí „po novu“, shrne výzkumy o dětských prekonceptech a způsobech uvažování o digitálních technologiích, a poukáže na alternativní výukové materiály a postupy, které se objevily v poslední době v českém prostředí nebo se chystají.

Příloha Velikost
pocveskolebrom-230404c.pdf 1.26 MB