Ostatní průřezová témata

Didaktika výuky digitální fotografie nejen v hodinách informatiky

Jaromír Krejčí
firemní přednáška

Fotografie, dnes již téměř výhradně v digitální podobě, je samozřejmou součástí našeho života. Fotící zařízení mají děti již od útlého věku ve svém mobilním telefonu nebo tabletu. Fotografie je způsob, jakým si připomínáme své zážitky i významné události našeho života. V mnoha oborech lidské činnosti slouží k zachycení jevů, skutečností a faktů. Správné dovednosti práce s (digitální) fotografií jsou tedy nepochybně důležitou kompetencí, kterou by si měli žáci odnášet ze základních i středních škol.

Metody práce s informacemi v online prostředí

Kateřina Parvonič

S prací s informacemi v online prostředí se potká každý žák: při hledání zdrojů pro domácí úkoly, při psaní referátů - nebo třeba v rámci kontaktů v sociálních sítích. A často bývá právě dovednost žáka vyhodnotit dostupné informace klíčová k tomu, aby byl produkt jeho práce odpovídající a kvalitní. Pokud je toto téma nosné i pro vaše žáky, přijďte si hrát s metodami kurátorství vzdělávacího obsahu a jejich variacemi, které se přesně trefí do vašich potřeb i učení vašich žáků.

OpenBroadcaster – nejen on-line vysílání z výuky

přednáška

Již delší dobu slýcháme o on-line výuce a o skvělých možnostech dnešních webinářů. Na internetu jsou k dispozici stovky hodin nejrůznějších přednášek a lekcí, ve kterých se kombinuje celá řada vstupů – pohled na přednášejícího, pohled na jeho prezentaci, pohled na okno s určitou aplikací atd. Nabízí se celá řada různých více či méně použitelných řešení pro on-line výuku nebo „jen“ pro záznam výuky či specializované nástroje ke tvorbě výukových „videolekcí“ alias „videotutoriálů“.

3D tisk jako pomocník učitele, nejen v přírodních vědách...

Miroslav Jílek
Tomáš Feltl

Mezi nové technologie, které se postupně zabydlují na našich školách, patří také 3D tisk. V našich příspěvcích na minulých ročnících konference Počítač ve škole jsme se již věnovali technologii 3D tisku, problematice 3D modelování, 3D tiskárnám a také 3D tištěným výukovým pomůckám, včetně robotické 3D tištěné stavebnice m-BITBEAM (www.e-mole.cz/diy/m-bitbeam).

e-Mole.cz – další rok s časopisem od učitelů pro učitele

přednáška

Hlavním cílem elektronického časopisu e-Mole je ukázat, že digitální technologie nejsou nám učitelům na obtíž, ale že je to přesně naopak, přináší nové možnosti, jak dětem přiblížit problematiku našich oborů a jak z někdy nudné výuky udělat dobrodružnou cestu za poznáním. Na rozdíl od různých školicích akcí a konferencí vidíme v časopisu příležitost přinést zajímavé nápady a ukázky z výuky většímu množství učitelů. Nechte se inspirovat časopisem e-Mole.cz a přidejte se k našemu autorskému týmu.

Multiplatformní open source školní měřicí systém postavený na Arduinu - bádání v přírodních vědách levně :)

Miroslav Jílek
přednáška

Na konferenci Počítač ve škole jsme již několikrát ukázali, jak může být Arduino použito k jednoduchým měřením místo školního měřicího systému. Stále se ale jednalo o systém pro nadšence, který se zcela neobešel bez znalosti práce s Arduinem na programátorské úrovni. V letošním roce si ukážeme novou verzi našeho projektu MoleGraph a MoleBox, k jehož používání již větší znalosti práce s Arduinem bezpodmínečně nepotřebujete. Prostě vezmete čidlo, připojíte ho kablíkem a začnete měřit.

4K: Klíčové kompetence pro 21. století (prezentuje Jiří Jeništa)

Karolína Napravilová
firemní přednáška

Určitě chceme být i nadále znalostně technologickým centrem Evropy, ne její "montovnou". Pak je ale třeba začít rozvíjet logické a technické myšlení již u dětí ve školách. Jak? Zavedením robotiky do výuky. Ale výuka s roboty nerovná se programování! Samozřejmě pomáhá žákům rozvíjet schopnosti digitální, ale především také další klíčové kompetence: kreativitu, kritické myšlení, komunikaci a kooperaci. Tedy dovednosti, které jsou a budou potřebné pro obstání ve světě 21. století a budoucími zaměstnavateli žáků velmi žádané.

Vesmír do škol - ESERO Česká republika

Lukáš Holman
přednáška

Jak využít vesmír pro zvýšení motivace žáků základních a středních škol a zatraktivnění výuky přírodovědných a technických předmětů? Jaké možnosti se nabízí na poli spolupráce s Evropskou vesmírnou agenturou ESA? Do jakých projektů a soutěží se mohou školy i jednotlivci zapojit? Jak postavit se žáky vlastní minisatelit? Odpovědí na všechny tyto otázky může být oficiální vzdělávací kancelář ESA pro Českou republiku - ESERO. V přednášce se dozvíte, co ESERO učitelům nabízí a jaké jsou možnosti spolupráce.