Biologie

Didaktika výuky digitální fotografie nejen v hodinách informatiky

Jaromír Krejčí
firemní přednáška

Fotografie, dnes již téměř výhradně v digitální podobě, je samozřejmou součástí našeho života. Fotící zařízení mají děti již od útlého věku ve svém mobilním telefonu nebo tabletu. Fotografie je způsob, jakým si připomínáme své zážitky i významné události našeho života. V mnoha oborech lidské činnosti slouží k zachycení jevů, skutečností a faktů. Správné dovednosti práce s (digitální) fotografií jsou tedy nepochybně důležitou kompetencí, kterou by si měli žáci odnášet ze základních i středních škol.

Jak (ne)pracovat s Wikipedií

Lukáš Jakubík

Workshop je určen všem zájemcům o Wikipedii, kteří potřebují encyklopedické a vysoce strukturované informace z kterékoliv oblasti vědy a společenského života. Určitě ty články dobře znáte, žáci je citují až příliš rádi, někdy nepřiznaně, někdy tvdohlavě, že to tak přece bylo na Wikipedii. Ukážeme vám, jak s ní (ne)pracovat.

STE(A)M výuka na platformě MakeBlock prakticky

Hana Šandová
Oldřich Horáček

Praktické seznámení s platformou Makeblock (http://store.makeblock.com/stem-education), která představuje zajímavý a cenově dostupný způsob, jak ve školách podpořit badatelsky orientovanou STE(A)M výuku nebo se hravou formou naučit základy programování a tvoření interaktivních projektů. Účastníci si na vlastní kůži vyzkouší práci s vybraným projektem, obrázkové programování nebo vytvoření vlastního projektu.

Každé dítě by mělo mít svého robota

Hana Šandová
Oldřich Horáček
přednáška

Proč? Protože chceme podporovat v každém dítěti vynálezce a dopřát dětem zhmotňovat jejich nápady a vize. K tomu se hodí nějaká robotická stavebnice podporující jak badatelsky orientovanou, tak STE(A)M (věda - technologie - inženýrství - (umění) - matematika) výuku, rozvoj informatického myšlení i kompetencí pro 21. století - napříč předměty již na prvním stupni ZŠ.

Časová osa jako efektivní pomůcka ve výuce

Jan Brich
firemní přednáška

Přednáška ukáže, jak se může časová osa uplatnit jako efektivní výukový nástroj.

Časovou osu chápeme jako šikovný vzdělávací nástroj, nikoliv jako cíl výuky. Učitelům přinášejí časové osy do vyučování větší efektivitu - doplňují a podporují jejich stávající učební metody.

Na přednášce si ověříte, že:

Principy lékařských terapeutických přístrojů pro intezivní medicínu

Bronislav BALEK
přednáška

Principy lékařských terapeutických přístrojů pro intenzivní medicínu

Příspěvek popisuje fyzikální principy nejčastěji používaných lékařských terapeutických přístrojů v intenzivní medicíně. Např. v  nemocnicích na klinikách a  odděleních anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče, operačních sálech, dalších jednotkách intenzivní péče, vozech rychlé lékařské pomoci, záchranných vrtulnících atd.

3D tisk jako pomocník učitele, nejen v přírodních vědách...

Miroslav Jílek
Tomáš Feltl

Mezi nové technologie, které se postupně zabydlují na našich školách, patří také 3D tisk. V našich příspěvcích na minulých ročnících konference Počítač ve škole jsme se již věnovali technologii 3D tisku, problematice 3D modelování, 3D tiskárnám a také 3D tištěným výukovým pomůckám, včetně robotické 3D tištěné stavebnice m-BITBEAM (www.e-mole.cz/diy/m-bitbeam).

e-Mole.cz – další rok s časopisem od učitelů pro učitele

přednáška

Hlavním cílem elektronického časopisu e-Mole je ukázat, že digitální technologie nejsou nám učitelům na obtíž, ale že je to přesně naopak, přináší nové možnosti, jak dětem přiblížit problematiku našich oborů a jak z někdy nudné výuky udělat dobrodružnou cestu za poznáním. Na rozdíl od různých školicích akcí a konferencí vidíme v časopisu příležitost přinést zajímavé nápady a ukázky z výuky většímu množství učitelů. Nechte se inspirovat časopisem e-Mole.cz a přidejte se k našemu autorskému týmu.

Multiplatformní open source školní měřicí systém postavený na Arduinu - bádání v přírodních vědách levně :)

Miroslav Jílek
přednáška

Na konferenci Počítač ve škole jsme již několikrát ukázali, jak může být Arduino použito k jednoduchým měřením místo školního měřicího systému. Stále se ale jednalo o systém pro nadšence, který se zcela neobešel bez znalosti práce s Arduinem na programátorské úrovni. V letošním roce si ukážeme novou verzi našeho projektu MoleGraph a MoleBox, k jehož používání již větší znalosti práce s Arduinem bezpodmínečně nepotřebujete. Prostě vezmete čidlo, připojíte ho kablíkem a začnete měřit.