Fyzika

Quirkboti - brčkoboti

Miluše Sedláčková
Ludmila Brestičová

Quirkbot je robotická stavebnice ze Švédska.

Skládá se ze dvou sad brček a sady spojovacích prvků - lze vytvářet geometrické tvary a předvádět např. mostní konstrukce - bez jakéhokoli programování.

Rozvoj ICT a přírodních věd s využitím EU Projektů

Tomáš Bartoníček
firemní workshop

Přemýšlíte, jak zvýšit u žáků motivaci, jak je aktivně zapojit do výuky, jak rozvíjet jejich přirozenou tvořivost a zdravý selský rozum? Přijďte si vyzkoušet možnosti výukových stavebnic a možnosti zapojení prvků badatelsky orientované výuky do běžných vyučovacích hodin.

LEGO® Education k podpoře výuky s využitím ICT

Monika Vrbová
firemní přednáška

LEGO Education je vzdělávací divizí dánské společnosti LEGO Group, která na základě moderních poznatků o učení nabízí soubory učebních pomůcek k podpoře organizované výchovy a vzdělávání od předškolního věku po starší školní věk. Podpora směřuje prakticky do všech oblastí rozvoje dítěte od sociální oblasti, rozvoje kreativity, gramotnosti, matematických dovedností až po vědu a techniku.

STE(A)M výuka na platformě MakeBlock prakticky

Hana Šandová
Oldřich Horáček

Praktické seznámení s platformou Makeblock (http://store.makeblock.com/stem-education), která představuje zajímavý a cenově dostupný způsob, jak ve školách podpořit badatelsky orientovanou STE(A)M výuku nebo se hravou formou naučit základy programování a tvoření interaktivních projektů. Účastníci si na vlastní kůži vyzkouší práci s vybraným projektem, obrázkové programování nebo vytvoření vlastního projektu.

Každé dítě by mělo mít svého robota

Hana Šandová
Oldřich Horáček
přednáška

Proč? Protože chceme podporovat v každém dítěti vynálezce a dopřát dětem zhmotňovat jejich nápady a vize. K tomu se hodí nějaká robotická stavebnice podporující jak badatelsky orientovanou, tak STE(A)M (věda - technologie - inženýrství - (umění) - matematika) výuku, rozvoj informatického myšlení i kompetencí pro 21. století - napříč předměty již na prvním stupni ZŠ.

Časová osa jako efektivní pomůcka ve výuce

Jan Brich
firemní přednáška

Přednáška ukáže, jak se může časová osa uplatnit jako efektivní výukový nástroj.

Časovou osu chápeme jako šikovný vzdělávací nástroj, nikoliv jako cíl výuky. Učitelům přinášejí časové osy do vyučování větší efektivitu - doplňují a podporují jejich stávající učební metody.

Na přednášce si ověříte, že:

3D tisk jako pomocník učitele, nejen v přírodních vědách...

Miroslav Jílek
Tomáš Feltl

Mezi nové technologie, které se postupně zabydlují na našich školách, patří také 3D tisk. V našich příspěvcích na minulých ročnících konference Počítač ve škole jsme se již věnovali technologii 3D tisku, problematice 3D modelování, 3D tiskárnám a také 3D tištěným výukovým pomůckám, včetně robotické 3D tištěné stavebnice m-BITBEAM (www.e-mole.cz/diy/m-bitbeam).

e-Mole.cz – další rok s časopisem od učitelů pro učitele

přednáška

Hlavním cílem elektronického časopisu e-Mole je ukázat, že digitální technologie nejsou nám učitelům na obtíž, ale že je to přesně naopak, přináší nové možnosti, jak dětem přiblížit problematiku našich oborů a jak z někdy nudné výuky udělat dobrodružnou cestu za poznáním. Na rozdíl od různých školicích akcí a konferencí vidíme v časopisu příležitost přinést zajímavé nápady a ukázky z výuky většímu množství učitelů. Nechte se inspirovat časopisem e-Mole.cz a přidejte se k našemu autorskému týmu.

Multiplatformní open source školní měřicí systém postavený na Arduinu - bádání v přírodních vědách levně :)

Miroslav Jílek
přednáška

Na konferenci Počítač ve škole jsme již několikrát ukázali, jak může být Arduino použito k jednoduchým měřením místo školního měřicího systému. Stále se ale jednalo o systém pro nadšence, který se zcela neobešel bez znalosti práce s Arduinem na programátorské úrovni. V letošním roce si ukážeme novou verzi našeho projektu MoleGraph a MoleBox, k jehož používání již větší znalosti práce s Arduinem bezpodmínečně nepotřebujete. Prostě vezmete čidlo, připojíte ho kablíkem a začnete měřit.