Zdeněk Botek

Zdeněk Botek, Gymnázium Uherské Hradiště

Technická stránka online učebnice informatiky pro gymnázia

Daniel Lessner
příspěvek do sborníku

Posledních několik let jsme vyvíjeli a testovali výuku informatiky jako vědy (nikoliv jako ovládání aplikací) na úrovni gymnázia⁠. Takto pojatá výuka informatiky podporuje rozvoj informatického myšlení a zahrnuje témata jako informace⁠, algoritmus⁠⁠, efektivita, umělá inteligence a další.

RESTART – nový začátek pro pedagogy 39 škol

Blanka Kozáková
příspěvek do sborníku

Už vice než půl roku realizuje naše organizace Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace spolu se 39 základními a středními školami projekt RESTART reg. č. CZ.1.07/1.3.00/51.0004 (výzva č. 51 OPVK „Tablety do škol“). Do projektu se s námi kromě škol z Moravskoslezského kraje zapojila také jedna škola z Olomouckého kraje. Díky tomu se nám daří posilovat nadregionální dopad všech činností v projektu.

Autoevaluace v práci učitele

Jiří Štěpán
Blanka Kozáková
příspěvek do sborníku

Aby učitel neustrnul ve svém vývoji a mohl svou práci stále zkvalitňovat, neměl by zapomínat na autoevaluaci. V autoevaluaci vidíme možnost, kdy učitel po vlastní diagnostice může pracovat na zlepšení a zefektivnění své pedagogické činnosti. Jedním ze zajímavých způsobů, který významně nenarušuje výuku, je pořízení zvukové či video nahrávky. Učitel se může opakovaně věnovat záznamu a soustředit se na sledovanou problematiku. V rámci realizace projektu RESTART, reg. č.

Sdílím, sdílíš, sdílíme – aneb využití ICT pro efektivnější výuku

Jiří Sumbal
příspěvek do sborníku

Naše škola, VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice, se ve školním roce 2014/15 účastní projektu "Sdílím, sdílíš, sdílíme – aneb využití ICT pro efektivnější výuku", jehož cílem je vybavit zájemce z řad učitelů tablety iPad a naučit je využít tuto techniku ve výuce. V článku popisuji jednotlivé projektové aktivity a ukazuji možnosti, jak tablet využít jako nástroj učitele. Součástí je i přehled užitečných aplikací pro iPad.

Zdeněk Botek
příspěvek do sborníku

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj PISA každoročně hledá, jak jednoduše a srozumitelně definovat klíčové kompetence, které charakterizují míru úspěchu pedagogického procesu v různých pedagogických systémech. Tradiční čtenářské, matematické a přírodovědné klíčové kompetence nahradila PISA v šetření roku 2012 všeobecnou kompetencí „Jak řešit problémy“.  Jsou to přesně ty kompetence, které máme v našem školním základním kurzu algoritmizace pro střední školy?

Prezi nejen v hodinách Základů společenských věd

Vanda Vaníčková
příspěvek do sborníku

Názornost jako jednu z klíčových didaktických zásad není třeba obhajovat ani v dnešní době. I přesto by se měl pohled na ni změnit. Z vlastní zkušenosti studenta a učitele na různých stupních škol potvrzuji, že je třeba aktualizovat prostředky, které k názorným příkladům učitelé používají. Mnohým tématům postačí křída, tabule či letitý model, jiná, zejména témata reflektující vývoj světa, naopak vybízejí k zapojení moderních technických trendů. Do této kategorie spadá prezentační software Prezi.

Využití mobilní počítačové učebny ve výuce zeměpisu

Gabriela Petříková
příspěvek do sborníku

Místní region či místní krajina jsou nedílnou součástí jak základního, tak středoškolského geografického vzdělávání. Jejich studium vyžaduje komplexní přístup a neobejde se bez terénního průzkumu. Výsledkem je množství dat, které lze snadno třídit a vyhodnocovat s pomocí moderních informačních technologií.

Hry ve výuce

Veronika Hnojská
příspěvek do sborníku

Zařazení her do výuky přispívá k udžení pozornosti žáků. Ve škole je kladen důraz na žáky, aby dokázali diskutovat a kreativně myslet. Pedagogové mají jedinečnou možnost vést a motivovat žáky pro jejich další rozvoj. Protože je herní prostředí žákům v dnešní době vlastní, mohou jej jednoduše využít pedagogové ve své výuce. Představovaný portál GlassLab je vhodný pro pedagogy, kteří si zde na základě e-mailové adresy vytvoří vlastní třídu, do které si přidají své žáky. Žáci na tomto portále mohou hrát nejrůznější hry vhodné do výuky mnoha předmětů.