Vyhledávání a citace otevřených výukových zdrojů (zaměřeno na obrázky a fotografie do výuky)

Prezentující/autoři: 
Pavlína Hublová
Typ vystoupení: 
workshop

Na Internetu je v současné době dostupné nesmírné množství ilustrací, obrázků a fotografií. Ne všechny však může učitel volně použít ve svých prezentacích, zvlášť pokud tyto sdílí na třídním webu nebo blogu. V průběhu workshopu si ukážeme a vyzkoušíme nejsnadnější cesty, jak vyhledat obrazové zdroje publikované pod otevřenými licencemi (Creative Commons, Public Domain) prostřednictvím klasického vyhledávače Google, ale také pomocí speciálně vytvořených vyhledávačů pro otevřené výukové zdroje (OER).

Nezapomeneme na citace vyhledaných zdrojů, které probíhají jako nezbytný druhý krok využívání OER. Ty si vygenerujeme prostřednictvím speciálního online nástroje, ale také se podíváme, která vyhledávací prostředí nám citaci "vyrobí" sama nebo jaká vylepšení bychom si mohli nainstalovat do prohlížeče.

Výše uvedené části workshopu se spojí při představení nového modulu Metodického portálu RVP.CZ Obrázky a citace, který umí:

  1. přeložit zadané klíčové slovo do angličtiny;
  2. vyhledat ve více než pěti různých databázích s obrázky, fotografiemi a grafickými zobrazeními;
  3. vytvořit minimální citaci nalezeného zdroje.

Vyhledané OER mohou spolu s citacemi využívat jak učitelé do svých prezentací, tak také žáci a studenti ve svých referátech, portfoliích apod.

Prezentace ke spuštění.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hlasování je uzavřeno. Celkem hlasů: 2