Tvorba vlastních interaktivních tematických map ve výuce

Václav Černík

Přijďte se naučit vytvářet jednoduché online interaktivní mapy! Vytvořit jednoduché mapy s pomocí portálu Mapa Česka zvládnou i Vaši žáci a studenti, do své výuky tak získáte zajímavou pomůcku na pomezí informatiky a zeměpisu.

Workshop je zaměřen prakticky, cílem je seznámit účastníky s mapovým portálem Mapa Česka, naučit je s portálem pracovat a vytvářet v něm vlastní interaktivní tematické mapy.

Tvorbu vlastních interaktivních map využijete především ve výuce zeměpisu, kde má široké možnosti využití – od znázorňování záznamu trasy a bodů z GPS přes tvorbu regionálních nebo celorepublikových tematických map na základě vlastních geografických dat (např. žáci mohou vytvořit mapu výsledků voleb a na základě vytvořených map výsledky analyzovat). Žáci tak propojují dovednosti z informatiky se znalostmi z geografie a aplikují je při analýze vybrané geografické problematiky.

Během workshopu se naučíte (a do svých hodin budete moci aplikovat):

• připravovat vlastní geografická data v běžně dostupném tabulkovém procesoru (např. Microsoft Excel)
  • ovládat mapový portál Mapa Česka
  • vkládat vlastní geografická data do portálu Mapa Česka a vytvářet s těmito daty vlastní interaktivní tematické mapy