Školní filmová tvorba jako "umělecká laboratoř"

Vladimír Beran
přednáška

Zavádění filmové výuky ve školách provází řada otázek. Na kolik to přijde peněz? Na tisícovku nebo na milion? Kdo to bude učit a jak rychle si vyučující připravíme? Bude to za týden, nebo za dva roky? Podle čeho máme učit a kam budeme "chodit" na témata našeho filmování? Učit raději formou hry, nebo drilem filmových pravidel?
 Na otázky, které mají záběr "od-do", je možné předem odpovědět, že "tak i tak". Na ty ostatní odpověď nebude úplně jednoduchá. Zde je možné prozradit alespoň to, že v přednášce uvidíte ukázky ze žákovské tvorby všech naznačených kategorií, od těch nejjednodušších, pořízených digitálním fotoaparátem, až po ty náročnější, které odvysílala ČT, samozřejmě s patřičným komentářem, který ukáže i něco z "kuchyně". Také bude představena nová metodika filmové výuky, která v těchto měsících právě vzniká v rámci projektu OPVK "Výuka uměleckých předmětů laboratorní metodou". Metodika prochází testováním, ke kterému se mohou přidat i další školy. Prezentace naznačeného obsahu si klade jediný cíl. Motivovat učitele k zavedení filmové výuky, nebo alespoň k tomu, aby to zkusili. A co třeba už přímo zde - na konferenci?