Online nástroje pro okamžitou zpětnou vazbu v prezenční výuce

Petr Sudický

Přemýšlíte, jak zaujmout a aktivizovat vaše studenty v průběhu výuky? Zajímavým prostředkem mohou být v tomto ohledu online nástroje webu 2.0, které lze používat přímo v rámci prezenčních hodin a které obohacují klasicky pojatou výuku, tedy výuku mimo virtuální e-learningové prostředí, o různá nová technologická řešení. Výhodou většiny takovýchto nástrojů je vysoká míra jejich interaktivity (studenti s nástrojem aktivně pracují), jednoduchost nastavení a ovládání (typicky samostatné jednoúčelové programy bez nutnosti přihlašování z pohledu studenta) a možnost zapojení mobilních zařízení (přes webové rozhraní, nebo pomocí speciálně vyvinuté aplikace) v rámci hodiny.

Workshop se zaměří na skupinu online nástrojů podporujících okamžitou zpětnou vazbu. Účastníci se naučí pracovat s volně dostupným programem Socrative, který učitelům poskytuje zajímavé a poměrně pokročilé prostředí pro tvorbu testů a anket použitelných přímo v rámci prezenční výuky. Rozhraní programu Socrative je pro učitele i studenty dostupné přes webový prohlížeč nebo pomocí speciální mobilní aplikace, která je k dispozici pro zařízení s operačním systémem iOS i Android. Studenti tak mohou s tímto nástrojem pracovat přímo na svých vlastních zařízeních (bez nutnosti výuky v PC učebnách), což umožňuje jeho nasazení v různých prostředích a situacích. Vedle nástroje Socrative budou účastníci v krátkosti seznámeni i s dalšími podobnými online programy, kterými mohou rychle a jednoduše obohatit svoji výuku (např. PollEverywhere, Quipol aj.).

Materiály k workshopu:

Anketa 1: Quipol