m-BITBEAM – nejen robotická 3D tištěná konstrukční stavebnice

Tomáš Feltl
Miroslav Jílek

m-Bitbeam je 3D tištěná open source konstrukční stavebnice, která vychází z open source Bitbeam konceptu a přidává řadu speciálních dílků, jako jsou různá kola, ozubená kola, držáky, krabičky ap. Rozměrově je tato stavebnice kompatibilní se stavebnicí Lego Mindstorms/Technics. Pokud některou z těchto LEGO stavebnic již na škole máte, můžete je s BITBEAM dílky různě kombinovat.

Elektronická programovatelná část stavebnice je založena na běžně dostupném Arduinu a jeho velkém „ekosystému“ různých čidel a modulů. Díky své nízké pořizovací ceně je m-Bitbeam k dispozici skutečně každému (každý žák může mít svoji stavebnici doma). Po absolvování základů 3D modelování si děti mohou snadno navrhovat a vyrábět vlastní stavebnicové dílky přesně podle potřeb svého projektu. Dětem se tak odkrývají „netušené“ možnosti a jejich projekty mohou být nejenom mnohem pestřejší, ale mohou mít také reálný přesah do skutečného života a praxe. Stačí se na internetu podívat, co vše dnes Arduino „pohání“ (3D tiskárny, CNC stroje, bezpečnostní systémy, regulační systémy, měřicí systémy, satelity, …).

V rámci příspěvku vás nejdříve seznámíme se složením a možnostmi m-BITBEAM konstrukční stavebnice. Něco jednoduchého si také postavíme a následovat bude ukázka, ve které si připravíme jednoduchý stavební návod pro žáky.

A co z Bitbeam stavebnice postavíme? Nechte se překvapit! Prozradit mohu jen to, že každý z prvních 18 registrovaných účastníků si postavenou výukovou pomůcku může ponechat :-).