Jak (ne)pracovat s Wikipedií

Lukáš Jakubík

Workshop je určen všem zájemcům o Wikipedii, kteří potřebují encyklopedické a vysoce strukturované informace z kterékoliv oblasti vědy a společenského života. Určitě ty články dobře znáte, žáci je citují až příliš rádi, někdy nepřiznaně, někdy tvdohlavě, že to tak přece bylo na Wikipedii. Ukážeme vám, jak s ní (ne)pracovat.

Naučítme vás – jak začínat s rozcestníky, kde najít související odkazy nebo jak se vyznat v hierarchii kategorií, jak kriticky hodnotit reference nebo získat dobré zdroje. Vše se již v článku nachází, jen jste to dosud neviděli. Znalosti z workshopu uplatníte v kterémkoliv jazyce, ve kterém Wikipedii rádi čtete. Budete v jejím používání efektivnější a překvapíte své žáky, jak dobře jejich učebnici znáte.

Program je součástí Education Collaborative Group fungující pod záštitou Wikimedia Foundation. Zapojování Wikipedie do výuky splňuje kritériá progresivního vzdělávání (en).