Jak na osobnostní rozvoj

Radek Maca
přednáška

Neznám kantora, který by občas nehořekoval nad tím, že dříve bývaly děti hodnější, poslušnější, lépe se učily, vážily si učitele a občas i do školy chodily rády.

Nevím, jestli bylo lépe dříve nebo je lépe nyní. Ale vím, že se doba mění, že se mění životní styl, že se mění způsoby výroby, způsoby získávání informací, způsoby komunikace. A v tomto měnícím se okolí si nemůžeme dovolit zůstávat stejní, používat stejné metody práce, učit stejný obsah, jako před několika desítkami let. Informační a komunikační technologie nám všem (i žákům) zpřístupňují čím dál větší množství dat, umožňují každému jedinci na ně veřejně reagovat, doplňovat, rozšiřovat je.... Učitel již dávno není pro žáky jediným zdrojem poznání. Jeho role se bez ohledu na to, jestli chce nebo nechce, mění.

Jak se má s touto změnou vyrovnat? Jak se mění jeho hodnoty, postoje, metody, znalosti? Jaké nástroje může použít, aby jeho změna byla účinná?

Na přednášce se pokusím předložit několik námětů, v jakých oblastech a jak na sobě můžeme zapracovat, abychom trošku "povyrostli".

Prezentace: