Dostupný software ve výuce matematiky

Roman Podlena

V tomto workshopu se budeme zabývat běžně používanými technologiemi a aplikacemi, které můžeme využít při výuce matematiky. Vyhneme se typickému (komerčnímu) matematickému software, budeme se věnovat nástrojům snadno dostupným.

Nejprve si ukážeme (a vy si sami vyzkoušíte) několik online zdrojů, které se mohou hodit k přípravě na hodinu nebo písemky, ale i k výuce samotné nebo i k samostatné přípravě žáků. Ukážeme si i jednu netradiční učebnici matematiky (online) a vyzkoušíme si několik příkladů s využitím služeb Wolfram Alpha, kde je matematika jen jednou z mnoha oblastí, kterými se tato online aplikace zabývá.

Ukážeme si i několik možností využití tabulkového procesoru, a to k přípravě učitele i výuce samotné, k procvičování znalostí žáků, ale třeba i k tvorbě trenažérů pro online aplikaci DRILL& SKILL. Nakonec se budeme věnovat aplikaci GeoGebra, vyzkoušíme si práci s aplikací na několika příkladech.

Samozřejmě se budeme těšit na vaše zkušenosti s využítím informačních a komunikačních technologií v souvislosti s výkou matematiky. Učitelé sobě. :-)