Čo učiť pre život

Peter Bero
přednáška

Desiatky rokov som učil na rôznych školách a žil som vo viere, že svojich žiakov, či študentov pripravujem na život tým najlepším možným spôsobom. Stačilo však, aby som opustil uzavreté školské prostredie a môj názor na školu sa zásadne zmenil. Pochopil som, že schopnosti, ktoré sú vysoko cenené v škole, sú v živote pramálo užitočné. Rovnako povahové vlastnosti, ktoré robia so žiaka vzor pre ostatných, mu naopak v živote budú brániť v úspechu. Na druhej strane, to čo v živote naozaj potrebujeme, sa v školských vzdelávacích plánoch neobjavuje často ani v náznaku. Námietka, že škola nemôže pripravovať na všetky konkrétne povolania a na všetky životné cesty nie je celkom korektná. Áno, nemôže pripravovať na konkrétne povolania, ale môže pripravovať na „všetky“ povolania. Tých potrebných vecí v skutočnosti nie je až tak veľa. Porozprávam o schopnostiach, ktoré pokladám za najdôležitejšie na základe mojich životných skúseností.