CanSat aneb využití Arduina v zájmové činnosti na střední škole

Jiří Sumbal
přednáška

CanSat je malou napodobeninou skutečné družice a má rozměry plechovky od limonády. Do této velikosti se musejí vejít všechny základní systémy počínaje baterií, přes jeden nebo více mikropočítačů, vysílací a případně záznamové zařízení až po nejrůznější senzory. CanSaty totiž mají za cíl, stejně jako jejich větší vzory ve vesmíru, měřit data a zasílat je na pozemní stanici k dalšímu zpracování. Tato data získávají při své misi, kdy jsou vypuštěny do půlkilometrové až kilometrové výšky a během sestupu s pomocí padáku měří a vysílají. Jak to celé zařídit? To už je úkol pro soutěžní týmy stejnojmenné soutěže.

Družstvo žáků oboru informační technologie SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek se s posluchači podělí o své zážitky a zkušenosti ze dvou ročníků této soutěže, předvede své řešení samotné sondy, přijímací stanice i zpracování dat. Během své přípravy na soutěž i při vlastní soutěži museli žáci prokázat své znalosti i praktické dovednosti při práci s hardware včetně pájení, při programování mikropočítačů Arduino i dektopové a webové aplikace. Museli zvládnout konstrukční řešení, padákový systém i výrobu vhodné přijímací antény.

Nechcete čekat až na přednášku? Seznamte se s naším CanSat týmem Ajťáci SPŠOAFM hned na jejich stránkách http://cansat.wz.cz/.

Dále si představíme koncepci kroužků mechatroniky a robotiky na SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek