Arduino – programování, robotika a měřicí systémy trochu jinak

Tomáš Feltl

S větší podporou technického vzdělávání se na naše školy začaly postupně dostávat různé robotické stavebnice. Robotické stavebnice jsou výborným univerzálním výukovým prostředkem, který rozvíjí myšlení i kreativitu žáků. Jejich nasazení má ale i svá úskalí. Jedná se především o problém vysoké ceny takovýchto stavebnic. Tím je prakticky znemožněno, aby si stavebnici pořídili žáci domů (s výjimkou těch z movitějších rodin) a jsou tak odkázáni pouze na hodiny ve škole. Z vlastní zkušenosti víme, že především nadaným žákům záhy hodiny ve škole nestačí a přichází s nápady na různé zajímavé projekty. A tady je další úskalí. I když jsou robotické stavebnice relativně univerzální, přece jenom jsou omezené a k realizaci některých nápadů prostě nestačí. Obě úskalí se přitom dají relativně snadno vyřešit. Tím řešením je Arduino.

Arduino je open-hardware platforma založená na mikrokontrolérech ATMega a grafickém vývojovém prostředí. Existuje celá řada klonů Arduina a nepřeberné množství různých kompatibilních prvků (čidel, motorů, rozšiřujících „shieldů“, displejů, …). S Arduinem máme tedy většinou podstatně více možností než s klasickými robotickými stavebnicemi. Dalším aspektem je cena. Ta je skutečně lidová a pohybuje se v řádech stovek korun (v případě některých čidel pouze desítek korun).

V našem semináři si ukážeme základy práce s Arduinem. Vyřešíme také problém stavebních dílků pro stavbu různých (nejen robotických) konstrukcí pomocí stavebnice Bitbeam (jak jinak než open-hardware).