3D modelování pro účely 3D tisku – prakticky v příkladech

Tomáš Feltl

S příchodem 3D tisku na školy dostává problematika výuky 3D modelování nový rozměr. Vždyť koho by nenadchla možnost vyrobit si levně a relativně rychle namodelovaný objekt? Na rozdíl od různých moderních digitálních technologií, které se ve škole poměrně rychle takříkajíc „okoukají“, je 3D tisk něčím, co při správném uchopení učitelem zůstává pro žáky stále přitažlivé a motivující k vlastní „konstruktérské“ činnosti. Základním předpokladem je, že učitel, a posléze i žák, se orientuje nejen v problematice 3D modelování, ale také 3D tisku. Respektování určitých specifik 3D tisku nám totiž umožní předejít nejednomu zklamání z podoby, kvality, ale třeba i nedostatečné pevnosti finálního výtisku.

V rámci praktického workshopu se naučíme základy modelování v 3D modelovacím programu DesignSpark Mechanical (tento CAD je k dispozici zdarma pro libovolné účely) a ukážeme si, jak řešit určitá úskalí a problémy související s 3D tiskem technologií FDM/FFF.