Využití tabule ACTIVboard v matematice pro 7. ročník

Bronislav Návojský

Základní škola Havlíčkův Brod, Nuselská 3240, Havlíčkův Brod, PSČ: 580 01; e-mail: bronislav [dot] navojskyatnuselska [dot] hbrod [dot] indos [dot] cz

Protože v posledních letech zájem o matematiku klesá a žáci hodiny matematiky berou většinou jako nutné zlo, tak jsem se pokusil jim tyto hodiny zpříjemnit a udělat jim je zajímavější. Myslím si, že na základě jejich aktivity o hodinách i podle jejich ohlasu se mi to povedlo. Ne všechny ukázky hodin, které jsem si pro Vás připravil, jsou vyzkoušené v hodinách, protože nelze interaktivní tabuli používat každou hodinu. Všeho moc škodí. Ukázky hodin jsou připraveny komplexně. Obsahují výklad se stručným zápisem, procvičováním, nějakou soutěž a orientační test s 5-ti otázkami s použitím hlasovacího zařízení. Konstrukční úlohy jsou doplněny videem s postupem konstrukce natočeným v sešitě Activstudia. Ze soutěží používám Pexeso, Magický trojúhelník, Jedničkář, Piškvorky 3x3, Pyramidu, Poklad a další. Většinu her hrají dvě skupiny, některé jsou vytvořeny tak, že mohou mezi sebou soutěžit jen jednotliví žáci. Některé hry lze použít třeba jen jako zásobárna příkladů. Některé z hodin a další informace naleznete na internetové adrese: www.conti-sw.wz.cz.

Článek byl zveřejněn ve sborníku konference Počítač ve škole 2009.
NáhledPřílohaVelikost
navojsky1.pdf295.14 KB