Profesionální audiovizuální technika ve škole, pohádka nebo skutečnost?

VLADIMÍR BERAN

Základní umělecká škola, Komenského náměstí 108, 549 54 Police nad Metují, e-mail: bevlatseznam [dot] cz

Vybavování škol kvalitní výpočetní i audiovizuální technikou patřilo ještě před několik lety ve většině případů do říše snů. Vývoj cen tohoto zboží sice otevírá i pro školy stále větší možnosti, ale ještě zde zůstává jedno typicky školské specifikum. Do firmy nebo domů většinou postačí nákup jednoho počítače, jednoho fotoaparátu nebo videokamery a máme vystaráno. Jeden "digitál" ve škole skončí ale většinou v ředitelně nebo v odborném kabinetu, je využit pro dokumentaci školních akcí a už se těžko dostane do rukou učitelům, o žácích ani nemluvě. A právě nutnost nákupu většího množství kusů činí i dnes z moderní audiovizuální techniky vzácnost. Přitom všichni víme, jak by mělo probíhat moderní vyučování. Z výkladu si mnoho nezapamatujeme - lepší je vidět, ale nejlepší vyzkoušet a pak ještě opakovat a procvičovat. Jeden počítač v učebně, jeden fotoaparát na skupinu žáků nebo jedna kamera na školu to ale příliš neumožňuje. Protože se v oblasti počítačové grafiky pohybuji od roku 1989 a již šestým rokem tento obor také vyučuji, chci se s kolegy ze škol podělit o několik zkušeností.

Článek byl zveřejněn ve sborníku konference Počítač ve škole 2006.
NáhledPřílohaVelikost
beran.pdf487.91 KB