Podpora rozvoje prostorové orientace

ŠÁRKA GERGELITSOVÁ1, TOMÁŠ HOLAN2

1Gymnázium Benešov, Husova 470, 256 01 Benešov, e-mail: sarkaatgbn [dot] cz

2KSVI, MFF UK v Praze, Malostranské náměstí 25, Praha, e-mail: Tomas [dot] Holanatmff [dot] cuni [dot] cz

Mnoha žákům činí abstraktní orientace v prostoru, prostorová představivost a schopnost použít ji k řešení úloh větší či menší potíže. V tomto příspěvku chceme předvést a nabídnout k volnému použití jednoduché prográmky, které byly vytvořeny s cílem doplnit to, co chybí ve výukových programech a může hravou formou pomoci k budování a rozvíjení prostorové představivosti žáků – od úrovně základní školy, až po maturanty. Programy nejsou vázány na žádné konkrétní téma stereometrie, lze je tedy využít kdykoli. Vyžadují pouze webový prohlížeč se zásuvným modulem pro prohlížení VRML scén, který je volně dostupný. Ukážeme čtyři programy: virtuální stavebnici (k nácviku práce se soustavou souřadnic), dále hru, která na různých úrovních obtížnosti procvičí a ověří schopnost skládat tvary z dílčích částí, program – kvíz pro cvičení se sítěmi krychle a prostorové domino.

NáhledPřílohaVelikost
gerge_holan.pdf726.64 KB