Podpora multimediální výuky přírodovědných předmětů na VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice

Jiří Sumbal

Vyšší odborná škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kopřivnice, příspěvková organizace

V příspěvku je představen projekt CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Podpora multimediální výuky realizovaný na VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice v letech 2009-2011. Jeho cílem je vytvořit a ve výuce ověřit multimediální elektronické výukové lekce do různých předmětů.

Lekce svým rozsahem odpovídají většinou jedné vyučovací hodině. Každá vytvořená lekci je ověřena přímo ve výuce. Témata lekcí navrhovali jejich autoři a byla zvolena s ohledem na pokrytí všech vzdělávacích oblastí a také všech oborů ve škole vyučovaných. Vytvářené lekce jsou sice primárně určeny pro využití přímo v hodinách, ale žákům jsou zpřístupněny prostřednictvím LMS Moodle. Proto jsme do projektu zapojili partnery se zkušenostmi s e-learningem – tým z Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava.

Učitelé – zpracovatelé elektronických lekcí absolvovali workshopy zaměřené na práci s Moodlem, úpravu digitálních fotografií v programu Zoner Photo Studio, tvorbu animací v programu Adobe Flash a zpracování videa v programu Windows Movie Maker.

Cílovou skupinou projektu jsou žáci z různých oborů SOŠ i SOU, celkem 16 tříd. V příspěvku je předvedena fyzikální lekce (Pascalův zákon a jeho aplikace v praxi, tj. zejména hydraulický lis) a matematická lekce (Kvadratická funkce). Tyto lekce jsou zpracovány formou interaktivních prezentací pro tabuli SMARTboard a doplněny animacemi, resp. videem.

Veškeré informace o průběhu projektu jsou k dispozici na adrese http://www.voskop.cz/mm-vyuka.

Článek byl zveřejněn ve sborníku konference Počítač ve škole 2011.

NáhledPřílohaVelikost
sumbal.pdf522.44 KB