Distribuované výpočty ve škole aneb Školní počítače pomáhají vědě

Josef Haba

Soukromá střední škola pro marketing a ekonomiku podnikání s.r.o., Most, Most

Fenomén distribuovaných výpočtů, se setkává na celém světě s velkým ohlasem. Díky nim má každý možnost podílet se na vědeckém výzkumu, a nejen na něm, opravdu každý a nepotřebuje k tomu ani rozsáhlé znalosti, ani superpočítač za desítky tisíc korun. Je to právě ta obrovská výzva, která táhne již dlouhá léta miliony lidí ze všech zemí světa k zapojení do těchto výpočtů.

O tom jak se zapojit do výpočtů, jak počítat, co to ty naše počítače vlastně počítají, co je to ten BOINC o zapojení naší školy do Soutěže mezi školami se dozvíte nejen v tomto příspěvku, ale i ve stejnojmenné přednášce.   

Trochu napovím. BOINC je založen na myšlence, že po světě běží naprostá většina počítačů nevyužita. Moderní operační systémy dokážou tento nevyužitý výkon spotřebovat, aniž by došlo k výraznému zpomalení aplikací, které uživatel používá. A co dokáže nevyužitý výpočetní výkon spojených osobních počítačů? I nejmodernější superpočítače se mohou stydět.

 

 

NáhledPřílohaVelikost
haba.pdf1.05 MB
2
Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 2 (1 hlas)